ÖVRIGT / Smycken / Ringar+örhängen 9344457
*
nr 934 4457
Ringar+örhängen
2+ 1 par, silver
Utrop:
600 kr
Såld:
200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 januari 2015
kl 20:21:22
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
12/1 17:15:54
1
100 kr
12/1 19:23:30
2
150 kr
12/1 20:12:41
3
Vinnande bud
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Årets första auktion innehåller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.
Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ringar silver smycken vintage ädelmetall örhängen
-
5131 10-krona
Guld 18 k, 1901. Diameter: 1,9 cm, vikt: 4,4 gr
Aktuellt bud: 2.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:59
-
5129 Armring
+ ring, silver, Finland
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:10
-
5313 Dagbädd
1960-tal. Längd: 160 cm. Djup: 80 cm, höjd: 40 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:42
-
5152 Halsband
+ armband, sötvattenspärlor. Längd: 20-58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:56
-
5161 Halsband
2 st, Lapis lasuli/Bärnsten. Längd: 60-120
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:03
-
5125 Halsband
med hängen, 18k guld. Längd: 47 cm, vikt: 6,5 gr ca
Aktuellt bud: 1.700 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:37
*
Ringar+örhängen
Läs mer om e-auktion
nr 934 4457
Ringar+örhängen
2+ 1 par, silver
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 januari 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
12/1 17:15:54 | 1 | 100 kr |
12/1 19:23:30 | 2 | 150 kr |
12/1 20:12:41 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Ã…rets första auktion innehÃ¥ller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ringar silver smycken vintage ädelmetall örhängen
-
5131 10-krona
Guld 18 k, 1901. Diameter: 1,9 cm, vikt: 4,4 gr
Aktuellt bud: 2.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:59 -
5129 Armring
+ ring, silver, Finland
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:10 -
5313 Dagbädd
1960-tal. Längd: 160 cm. Djup: 80 cm, höjd: 40 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:42
-
5152 Halsband
+ armband, sötvattenspärlor. Längd: 20-58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:56 -
5161 Halsband
2 st, Lapis lasuli/Bärnsten. Längd: 60-120
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:03 -
5125 Halsband
med hängen, 18k guld. Längd: 47 cm, vikt: 6,5 gr ca
Aktuellt bud: 1.700 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:37